Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kto ma pierwszeństwo?
#1
z FB Emila:

Kto ma pierwszeństwo?
Jak powinni zachować się kierujący Fiata i Opla?
Który kierujący będzie winny w przypadku kolizji, a może żaden z nich?
Sytuacja jest autentyczna i może każdego spotkać. Powołani biegli w tym z PZM mają różne teorie, co wydaje się zaskakujące.
Wszystkie znaki na rysunku były ustawione za zgodą zarządcy drogi.


sytuacja niby prosta, a do końca taka nie jest.
pisząc odpowiedź uzasadnijcie ją - co, jak i dlaczego.
[mimg]http://janufsx.webd.pl/hosting/images/plan.jpg[/mimg]
[Obrazek: B1ik7n1.jpg] [Obrazek: 7612.png]
 
Odpowiedz
#2
Byłbym za winą Vectry - strefa zamieszkania kończy sie przed skrzyżowaniem, na skrzyżowaniu pierwszeństwo jest ustalone znakami. Jedyne czego można sie przyczepić to czy odcinek za końcem strefy zamieszkania ma min 20m, żeby ten fragment pomiędzy znakiem, a skrzyżowaniem spełniał definicję drogi twardej, ale imo to już kombinowanie na siłę Wink
[Obrazek: stetoskopylenkamaly2.jpg]
 
Odpowiedz
#3
Witam,

wg mnie na początek trzeba ustalić, który pojazd jest w ruchu, a który się do niego włącza; wg definicji:
wyjeżdżając ze strefy zamieszkania /znak – koniec strefy zamieszkania/ kierowca jest włączającym się do ruchu, a więc ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom.

Zatem: opel jest już w ruchu, a fiat jeszcze nie, co skutkuje, że opel ma pierwszeństwo przejazdu.

NCMSN napisał(a):Powołani biegli w tym z PZM mają różne teorie, co wydaje się zaskakujące.

Zaskakujące ? To polska "normalność"; wielu ludziom zależy, by we wszystkich aspektach życia panował swoisty rozgardiasz: złe, niespójne prawo - zarabiają prawnicy, niewydolna służba zdrowia - zarabiają prawnicy, windykatorzy, lekarze, technicy medyczni, bankowcy i tak długo jeszcze można wymieniać.
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806
 
Odpowiedz
#4
@lith:
tutaj masz to konkretne skrzyżowanie: <!-- m --><a class="postlink" href="https://goo.gl/maps/bWglV">https://goo.gl/maps/bWglV</a><!-- m -->

a wydaje mi się (więc mogę się mylić), że w przepisach jest napisane, że Strefa Zamieszkania obowiązuje jeszcze przez 50m. za znakiem - sprawdzę później, bo na komórce to ciężko.

[EDIT]
dobra znalazłem.
nie było to 50m, a 20m. ale mniejsza o to, bo dotyczyło to strefy zamieszkania która nie jest na drodze publicznej (osiedlowa) i ma status drogi wewnętrznej - a w związku z tym połączenie S.Z, z drogą publiczną nie jest skrzyżowaniem.
jeśli droga publiczna zostałaby objęta strefą zamieszkania, to taka ulica wyjazdowa ze strefy z drogą publiczną utworzy skrzyżowanie.
[Obrazek: B1ik7n1.jpg] [Obrazek: 7612.png]
 
Odpowiedz
#5
1. Pierwsze słyszę o czymś takim jak obowiązywanie strefy za znakiem.
2. Nie ma u nas czegoś takiego jak bycie w ruchu, czy wyłączanie sie z ruchu - to tak nie działa. Można się raz włączyć do ruchu ruszając na drodze gruntowej, drugi raz włączyć się do ruchu zjeżdżając z tej drogi gruntowej na asfalt, trzeci raz włączyć się do ruchu wyjeżdżając ze strefy zamieszkania - 3x właczyłęś sie do ruchu cąły czas jadąc Wink W przepisach mamy po prostu opisane konkretne sytuacje, w których 'włączamy się do ruchu' i obowiązki, które z tego powodu na nas ciążą.
3. Rysnek był niedokładny, na google maps widać, że strefa zaczyna się przy samym skrzyżowaniu
4. Według mnie obaj kierowcy są niewinni. Odpowiedzialność powinien ponieść zarządca drogi. Oznakowanie jest kompletnie bez sensu.
[Obrazek: stetoskopylenkamaly2.jpg]
 
Odpowiedz
#6
dla mnie... jak mam ustap, tzn mam ustap dal wszystkich, ja nie wiem jaki znak ma ktos kto wjezdza na skrzyzowanie.... i tak powinny byc inerpretowane przepisy, to samo jak jade i nie mam znaku z pierwszenstwem, ale ten z prawej ma znak ustap, to czasami lepiej jest zwolnic Smile i sie 2 razy zastanowic, niestety oznakowanie u nas nie jest jasne Smile
Pomogłem ? Doradziłem ? Podzielasz moje zdanie/poglądy? POSTAW PIWO, a ja wypije Twoje zdrowie !! SmileSmileSmile
 
Odpowiedz
#7
@ przecinek007

Piszesz, bo piszesz... nawet nie próbujesz odpowiedzieć na postawione pytania. Po co zatem zabierasz głos ? Dla statystyki ?
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806
 
Odpowiedz
#8
Sprawa jest jasna - opel jedzie, fiat ustępuje włączając się do ruchu..
Gdyby D-41 stał z 5m bliżej i po wyjechaniu ze strefy by fiacik dojechał do skrzyżowania to byłby już po "włączeniu się do ruchu" i miałby pierwszeństwo ..
Skąd macie dane o 20 metrach ?? Chcę poczytać..
Dla mnie znak obowiązuje od lub do miejsca ustawienia(lub w miejscu stania) - oprócz znaków ostrzegawczych..
 
Odpowiedz
#9
Chodzi o to, że droga tworzy skrzyżowanie pod warunkiem, że jest droga twardą, a ta musi mieć min 20 m i nie jest drogą wewnętrzną. Zastosowanie tego tutaj jest mocno naciągane, ale dość często się spotykam z takim poglądem.
A sprawa nie jest jasna, bo fiat ma postawiony znak D-1 informujący go, ze jest na drodze z pierwszeństwem. Imo zarządca drogi zjebał i to mocno.
[Obrazek: stetoskopylenkamaly2.jpg]
 
Odpowiedz
#10
lith napisał(a):bo fiat ma postawiony znak D-1 informujący go, ze jest na drodze z pierwszeństwem. Imo zarządca drogi zjebał i to mocno.

Tu masz bezsprzecznie rację. Zauważ jednak, że fiat kiedyś wjechał w strefę zamieszkania i miał obowiązek o tym pamiętać. To jest analogiczne do wjazdu w drogę jednokierunkową, tam też musisz o tym pamiętać, wyjeżdżając rano z domu - znaki Ci o tym nie przypomną.
Zarządcy dróg, faktycznie w wielu miejscach podchodzą "nowatorsko" do ustawiania znaków ....
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806
 
Odpowiedz
#11
@Szofer, w tym przypadku ciężko zapomnieć, że się wjechało w tę "strefę" ma ona raptem 150-160m z brakiem wyznaczonych miejsc do zatrzymania
po jednej stronie masz jedno wyjście z posesji (bez wjazdu/podjazdu)
po drugiej stronie "utwardzony wjazd do punktu usługowego" a następnie pole/łąkę.
[Obrazek: B1ik7n1.jpg] [Obrazek: 7612.png]
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości