Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kierunkowskaz na rondzie
#34
Pozwolę sobie zacytować jeden z artykułów na temat kierunkowskazów na rondach.

Włączyć lewy kierunkowskaz na rondzie czy może go nie wyłączać? W zależności od tego kogo zapytamy, na jakim rondzie, a nawet w jakim regionie, odpowiedzi potrafią być różne. Jest jednak wersja oficjalna, wskazana ostatnio przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Aż do NSA dotarła sprawa egzaminu na prawo jazdy z 2017 roku. Zakończył się on wynikiem negatywnym, gdyż kursant dwukrotnie nie włączył lewego kierunkowskazu przy wjeździe na ronda. Egzaminatorka z Lublina twierdziła, że było to jego obowiązkiem. Podkreślała też, że obligowały do tego strzałki na malowane na jezdni.
Kursant odwołał się od tego wyroku na szczeblu lokalnym. Przyznano mu wówczas rację. Egzaminatorka odwołała się od tego na szczeblu wojewódzkim, lecz kursant po raz kolejny wygrał. Ostatecznie egzaminująca poszła więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten znowu przyznał kursantowi rację.
Zdaniem NSA, na każdym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, niezależnie od jego rozmiaru, jazda w lewo jest zachowaniem dotychczasowego kierunku ruchu. Włącznie kierunkowskazu w lewo nie jest więc wymagane. Obowiązkowe jest za to włączenie prawego kierunkowskazu przy jakimkolwiek zjeżdżaniu z ronda.
Punkty: 0
Kamery: Przód - Viofo A119-G V3  / Tył - CVR-A7810-G PRO
Była: Mobius ActionCam V3 Lens C2
 
Odpowiedz
#35
No to brawo dla NSA. Często wydają dość kuriozalne wyroki (szczególnie w sprawach podatkowych, ale to inna izba), natomiast tutaj sprawa wydawała się być oczywista. Kierunkowskaz w lewo na rondzie zawsze oznacza dla mnie kierowce ze "starej szkoły".
 
Odpowiedz
#36
(30-11-2020, 10:49:35)Kermo napisał(a): (...) Kierunkowskaz w lewo na rondzie zawsze oznacza dla mnie kierowce ze "starej szkoły".

No chyba, że chce zmienić pas (na tym rondzie) Wink
Nie zasuwam !    Prędkość zabija !    Włącz myślenie.
Nie skreślaj życia tak prędko !    Żyj i pozwól żyć innym !
 
Odpowiedz
#37
(30-11-2020, 10:49:35)Kermo napisał(a): No to brawo dla NSA. Często wydają dość kuriozalne wyroki (szczególnie w sprawach podatkowych, ale to inna izba), natomiast tutaj sprawa wydawała się być oczywista. Kierunkowskaz w lewo na rondzie zawsze oznacza dla mnie kierowce ze "starej szkoły".

Chyba "nowej szkoły" - mnie takich rzeczy nie uczono Smile
Do tego często widzę, że przy wjeździe i przejeżdżaniu przez rondo, "machają" kierunkami zgodnie ze skrętem kierownicy - wjeżdża=kierunek w prawo, jedzie po rondzie=kierunek w lewo, zjeżdża=kierunek w prawo. Jakby mieli kierunki pod kierownicę podłaczone Smile
A129G DUO GPS + EVO 256GB + Powerbank 10Ah DIY
Ford Mondeo TDCi 2.0L PowerShift 2013
 
Odpowiedz
#38
(10-04-2022, 18:06:01)kompzdalny napisał(a): Kierunkowskazu nie trzeba, ale chyba lepiej go włączyć dla swojego bezpieczeństwa żeby inni wiedzieli kiedy chcemy zjechać z ronda.

Kiedy opuszczasz rondo, to masz obowiązek włączenia kierunkowskazu.

p.s.: posiadasz w ogóle prawo jazdy ??
Nie zasuwam !    Prędkość zabija !    Włącz myślenie.
Nie skreślaj życia tak prędko !    Żyj i pozwól żyć innym !
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości