• Witamy w serwisie AutoWrzuta.pl
  • Zapraszamy na strony naszych Partnerów!
  • Chcesz, żeby Twój film był w tv? Czytaj ogłoszenia!
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giodo i kamery
#1
W dzisiejszej wyborczej jest artykuł na temat kamer.
Kolega raz zapytał jednego z pracowników GIODO o filmy z rejestratorów. Tamta osoba stwierdziła że numer rejestracyjny nie identyfikuje osoby tylko samochód, więc osoby nagrywające filmy nie gromadzą danych osobowych, których przetwarzanie należy zarejestrować w GIODO. Nawet adres email nie jest daną osobową, jeżeli nie zawiera nazwiska a co dopiero rejestracja samochodu.
[Obrazek: wyborcza.jpg]

<!-- m --><a class="postlink" href="http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16554481,GIODO_potepia_kamerki_w_samochodach.html#BoxBizTxt">http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,165 ... #BoxBizTxt</a><!-- m -->
 
Odpowiedz
#2
Generalny Inspektor zdaje się, że się minął z rzeczywistością lub też nad interpretuje przepisy pod siebie.

hipotetyczna (aczkolwiek niekoniecznie) sytuacja, że zostanie nagrane auto z rejestracją WI / PO (gdzie spora ich część to są auta leasingowe) - czy na tej podstawie szary Kowalski jest w stanie określić kto jest właścicielem tego auta? - jestem przekonany, że NIE.
rozumiem, że istnieje szansa namierzenia właściciela auta pokroju Bentley czy Bugatti, gdzie w PL będzie ich zaledwie kilka, ale nie popadajmy w paranoje.
dodatkowo nagle okazuje się, że można też naruszyć czyjeś dobra.. pokazując auto z zamazaną rejestracją... bo przecież po kolorze też da się namierzyć osobe. PA_RA_NO_JA. chyba długa kolejka tego pana zastała do pewnego specjalisty.
[Obrazek: B1ik7n1.jpg] [Obrazek: 7612.png]
 
Odpowiedz
#3
To przecież nic nowego... nieważne, że mąż (żona) zdradza, istotniejsze kto nagraniem chce rozbić ich małżeństwo ... Czyli uj, dupa i kamieni kupa.
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806
 
Odpowiedz
#4
NCMSN napisał(a):Generalny Inspektor zdaje się, że się minął z rzeczywistością lub też nad interpretuje przepisy pod siebie.

"Wyborcza" propaganda i tyle
Kamery : Przód Mio-618 / Tył Mio-358
 
Odpowiedz
#5
Ja bym się nie przejmował tym co piszą w gazetach bo często to brednie, wesoła twórczość i dzika interpretacja dziennikarza. Póki dane samochodowe nie są danymi osobowymi a samochód nie jest nierozerwalnie związany z kierowcą to nie mamy się czego bać.
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#6
Numer rejestracyjny jest nadanym identyfikatorem pojazdu, który jest powszechnie dostępny. Czy zostanie on nagrany, czy też nie - cały czas jest widoczny dla każdego, kto chce sobie dany samochód obejrzeć na drodze. Bez powiązania z nazwiskiem właściciela (a te dane nie są jawne) nie może być daną osobową - przynajmniej taka była interpretacja GIODO (aczkolwiek adres IP został już zakwalifikowany jako dana osobowa, co jest samo w sobie dosyć naciągane: chociaż można sprawdzić kto jest właścicielem IP, to jednak zwykle kończy się tak wiedza na danych providera). Chociaż interpretacje GIODO są bardzo niejednoznaczne i przypominają prognozę pogody: jutro będzie przepiękna pogoda, z tendencjami do krótkotrwałych opadów deszczu, mogących przechodzić w burze z gradem oraz zawieje śnieżne.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.potrzebni.nazwa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=126:opinia-giodo-dotyczca-ujawniania-numerow-rejestracyjnych-pojazdow">http://www.potrzebni.nazwa.pl/index.php ... h-pojazdow</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.stopquadom.pl/news/article/2011/11/05/publikacja-zdjec-pojazdow-z-widocznymi-numerami-re/">http://www.stopquadom.pl/news/article/2 ... merami-re/</a><!-- m -->

Za to adwokaci są nieco bardziej zdecydowani:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://naczarnych.ubf.pl/readarticle.php?article_id=1">http://naczarnych.ubf.pl/readarticle.php?article_id=1</a><!-- m -->
Tu poszedłbym dalej: przecież właściciel nie musi prowadzić - ba, nie musi nawet mieć prawa jazdy, więc ustalenie, kto prowadził auto (a nie tylko kto jest właścicielem) jest bez zdjęć niemożliwe - o czym przekonują się organy ścigania przesyłające mandaty do właściciela bez zdjęć z fotoradaru, które umożliwiają identyfikację kierowcy - nawet strasząc właściciela karą tak naprawdę gie mogą, bo właściciel łatwo wskaże trzy osoby, a te będą zaprzeczać, że to akurat one wtedy prowadziły. Ponieważ mandat karny to kara z KW nie można skazać kogoś bez dowodu (inaczej sprawa karna jest z góry przegrana). Gdyby to była kara administracyjna (jak w UK), to właściciel musi ją ujścić (ale punktów nie dostanie).

Natomiast nie upubliczniałbym filmów, gdzie są rozpoznawalne twarze - bo to podlega pod ustawę związaną z prawami autorskimi i prawami do wizerunku.
 
Odpowiedz
#7
Gdyby to było takie jednoznaczne jak opisuje ten artykuł to zdjęcia z fotokasownika obciążały by od razu właściciela auta ... a tak się nie dzieje. Więc jak zwykle burdel i interpretacja dowolna zależna od tego kto płaci za artykuł ;/
 
Odpowiedz
#8
"Byłbym ostrożny w przejmowaniu roli szeryfa czy ormowca."

Jaka podła menda z tego Wiewiórowskiego ... Mi ormowiec kojarzy się ze zwykłym złodziejem, który "zabezpiecza" towar z włamania, wynosząc go do swojego samochodu.

Zaś moje nagranie uchroniło jednego kierowcę przed urzędniczym labiryntem i być może dodatkowymi wydatkami. Sfilmowałem, pokazałem policji i wszystko było jasne: sprawca się przyznał.

To, że pomogłem bezinteresownie, to znaczy, że jestem ormowcem ?!? To już jest jakaś paranoja, jak ludzie władzy poniżają społeczeństwo !
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806
 
Odpowiedz
#9
Po przeczytaniu tego artykułu i zajadłej postawy tego typa wnioski nasuwają się same, albo pan wiewiórka jeździ jak idiota i boi się o swoją dupę, albo już "doniesiono" na niego stąd taka radykalna postawa.
Ktoś w komentarzu na gazecie celnie zauważył, że skoro numer rejestracyjny jest daną osobową, to mam prawo ją chronić i zakryć tablicę rejestracyjną. Tak samo numer posesji jest daną osobową bo przecież pod danym numerem jest ktoś zameldowany.
Pajac i tyle.
[Obrazek: bErt89d.jpg]
 
Odpowiedz
#10
s3kawek napisał(a):Ktoś w komentarzu na gazecie celnie zauważył, że skoro numer rejestracyjny jest daną osobową, to mam prawo ją chronić i zakryć tablicę rejestracyjną. Tak samo numer posesji jest daną osobową bo przecież pod danym numerem jest ktoś zameldowany.

Bardzo dobra analogia. Ponieważ imię i nazwisko są danymi osobowymi, to zostały usunięte ze spisu lokatorów, czy domofonach na klatce. Tablica rejestracyjna jest dla SAMOCHODU jak adres dla DOMU, więc jak może być DANĄ OSOBOWĄ?
 
Odpowiedz
#11
s3kawek napisał(a):albo pan wiewiórka jeździ jak idiota i boi się o swoją d**ę, albo już "doniesiono" na niego stąd taka radykalna postawa.

Bardzo trafne spostrzeżenie... osobiście obstawiam pierwszą propozycję :-)
Punkty ? Jak pozyskam, to się pochwalę.
Moja kamera: mini 0806
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości