Witaj! Logowanie Rejestracja

Ankieta: czy jestes zadowolony z tej baterii na ogniwach LiFePO4, ktorej?
TAK [Cellink B, NEO6, NEO9, PRO]
TAK [Blackvue B-124]
TAK [IROAD POWER PACK / GPACK]
NIE jestem zadowolony...
ciagle sie zastanawiam...
[Wyniki ankiety]

Uwaga: To jest publiczna ankieta, więc każdy może zobaczyć na co zagłosowano.
Cellink B [Power Bank zaprojektowany dla kamer CAR DVR]
@horekun, wiem co myslisz, ze A123, ABB, headway, BYD sa dobrymi markami wiec nie spuchną... ale tu nie chodzi o marke baterii tylko o sposob w jaki jest ona chroniona przed takimk czynnikami jak:
Glebokie wyladowanke
Przeladowanie
Przegrzanie
Uderzenie
Otarcia
Ostre naciski...

W przypadku baterii płaskich, wszystkie te czynniki grozą wewnetrznym uszkodzeniem, zwarciem i naglą ekspansją gazów w srodku.

W przypadku baterii cylindrycznych, wiele z tych czynnikow nie jest szkodliwa, bo skutecznie chroni ją mocna stalowa obudowa, natomiast wylasowanie, przeladowanie, skonczy sie tym, ze zawór cisnienia, otworzy sie aby zapobiec eksplozji i pojawieni sie ognia:

[Obrazek: https://www.batteryspace.com/images/prod...play/0.jpg]

https://www.batteryspace.com/18650-Cylin...-ring.aspx

podsumowujac:
Chodzi o to ze baterie tego typu:

[Obrazek: http://batteryuniversity.com/_img/content/pouch2.jpg]

nie sa niczym chronione, chroni je jedynie cienka warstwa tasmy,
natomiast baterie cylindryczne, sa duzo mocniejsze, chronione mocna stalowa obudowa, zaworem cisnienia ktory otwiera sie kiedy wewnetrzne cisnienie osiagnie usalony prog (2.5MPa)

generalnie wraz z biegiem czasu, oraz wraz z iloscia ladowan (trzymajac nawet ustalonych limitow) mimo to gaz bedzie sie tworzyc, bateria bedzie powoli tracic swoja pojemnosc, i jest to NORMALNE, ale do momentu kiedy deformacja nie bedzie widoczna,, w przypadku baterii cylindrycznych, zywot powinien przebiegac az bateria straci swoja pojemnosc, a wytworzyny gaz nie przekroczy limitu kiedy zawor sie otworzy (tak w zamierzeniu baterie koncza swoj zywot, czyli w pelnym bezpieczenstwie).
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
[Obrazek: http://www.janufsx.webd.pl/hosting/images/untitlvdv.png]

Odpowiedz
@pizdys, wiem, jakie masz zdanie na temat stosowania ogniw litowo-jonowych w samochodzie, ale chyba będę zmuszony takowe zastosować.
Aktualnie korzystam z trybu parkingowego okazjonalnie pod marketami lub innych sytuacji, gdzie maksymalny czas takowej pracy czasami wychodzi mi max 2-3 godz., ponieważ zasilanie kamerek mam tylko z akumulatora samochodowego z układem zabezpieczającym przed rozładowaniem akumulatora z płynną regulacją wartości napięcia wyłączenia zasilania kamerek (wartość mama ustawioną na 12V).
Z racji tego, że mieszkam w blokowisku i samochód teraz jest sporadycznie używany, parkując w miejscu zamieszkania muszę ręcznie wyłączać zasilanie kamerek i jestem w tym momencie pozbawiony trybu parkingowego.
Chcę zrobić sobie dwa akumulatory na ogniwach litowo-jonowych typu 18650 np. Samsunga (2900mAh) w pakietach 3S9P w koszyczkach z blaszkami (styki w koszyczkach ze sprężynkami dosyć mocno się grzeją) o łącznej pojemności około 26Ah schowane naprzemiennie pod siedzeniem pasażera, gdzie zmierzona temperatura nie przekraczała 40 stopni (temperatura otoczenia 31 stopni, w kabinie 55 stopni), a dopuszczalna temperatura ogniw według specyfikacji wynosi 60 stopni przy rozładowywaniu.
Pobór prądu obydwóch moich kamerek w trybie parkingowym wynosi 360 mA (to jest najgorszy wariant, nie zawsze dwie kamerki muszą wtedy pracować), więc bez problemu jeden taki akumulator wystarczyłby mi na dwie doby pracy kamerek.
Łączny koszt złożenia takich dwóch akumulatorów wynosi około 500 zł (nowe ogniwa z depakietów).
Akumulatory te byłyby ładowane tylko w odpowiedniej temperaturze w domu, w samochodzie nie przewiduję takiej możliwości ze względów bezpieczeństwa (specyfikacja ogniw podaje, że przy ładowaniu maksymalna temperatura nie może przekroczyć 40-45 stopni w zależności od producenta), zabezpieczone będą również bezpiecznikiem na wyjściu, aby zabezpieczyć się przed zwarciem na przewodach zasilających kamerki po stronie 12V.
Aby nie dopuścić do przypadkowego ładowania tego akumulatora w samochodzie zastosowany będzie wyłącznik kołyskowy 3-pozycyjny, który odseparuje go od instalacji samochodowej, a przy okazji będę się przełączał między tymi dwoma instalacjami.
Zadaję sobie sprawę z niedoskonałości takiego rozwiązania względem takich rozwiązań co Ty proponujesz, ale próbuję w jakiś prosty i w miarę niskim kosztem rozwiązać ten problem.
Punkty: 0
Kamery: Przód - Viofo A119-G V3  / Tył - CVR-A7810-G PRO
Była: Mobius ActionCam V3 Lens C2

Odpowiedz
@michal, w teorii kiedy te ogniwa sa w dosyc "chlodnym" jak na samochodowe warunki miejscu, powinny sie sprawdzic jako tymczasowe rozwiazanie, pisze tymczasowe, bo zdecydowanie zimą straca one duzo ze swojej pojemnosci a jak na ich ilosc cykli (siegajaca <800x) szybko odczujesz "niedosyt", ale oczywiscie ze lepsze takie rozwiazanie niz zadne lub co gorsza drenowanie akumulatora az do wymiany.

Mimo to ja bym na Twoim miejscu rozgladną sie na samymi ogniwami LiFEpo4 zrobil 4S, dokupil BMS i tez tanio mozna to zrobic, a w dodatku ze spokojem o lato, zime.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.

Odpowiedz
@pizdys, dzięki za odpowiedź.
Właśnie mi się wydrenował w ten sposób akumulator, z tym, że swoje latka to on już miał, ponad 6 lat mi służył, na szczęście miałem pod ręką jeszcze jeden akumulator (który to ponad 4,5 roku już ma), że mogłem na szybko podmienić i jechać bezproblemowo, ale niestety czas kupić nowy.
Dopóki samochodem dziennie pokonywałem kilkadziesiąt kilometrów to nie było z tym żadnych problemów, akumulator był stale doładowywany i mogłem korzystać z dotychczasowego rozwiązania zasilania trybu parkingowego, ale teraz, kiedy są znacznie większe przestoje, a pokonywane odcinki znacznie krótsze, to niestety pojawił się problem.
Trochę mnie teraz kasa ogranicza, a muszę uruchomić w końcu na stałe tryb parkingowy pod blokiem, bo parę lat temu babka mi skasowała drzwi od kierowcy (kamerek wtedy jeszcze nie miałem), a sąsiedzi nie zawsze mogą służyć pomocą, wtedy to jeszcze mi się upiekło. 
Jeszcze za Twoją radą rozglądnę się za ogniwami LiFePO4, może uda się coś w rozsądnych pieniążkach znaleźć, jak nie to jako tymczasowe rozwiązanie wykorzystam ogniwa litowo-jonowe, a za jakiś czas sytuacja ulegnie zmianie i może uda się docelowo zakupić coś w stylu takiego powerbanka, który aktualnie testujesz, bo zapowiada się naprawdę ciekawie, a te ogniwa ze zrobionych akumulatorów potem będę mógł zawsze wykorzystać do czegoś innego, a pomysłów to mi nie brakuje (jedne mogą być chyba nawet trochę niezłe, a inne znowu przygłupawe, ale to czas pokaże Big Grin ).

Odpowiedz
@michal,
w niewiele większych pieniążkach masz 4 ogniwa LiFePO4 o pojemności 15000mA. Do tego BMS za kilka, kilkanaście złotych, dioda zenera, trochę kabelków i masz powerbanka pracującego ładnie w samochodzie.
A129G DUO GPS + EVO 256GB + Powerbank 10Ah DIY
Ford Mondeo TDCi 2.0L PowerShift 2013

Odpowiedz
(06-07-2020, )deltoro napisał(a): @michal,
w niewiele większych pieniążkach masz 4 ogniwa LiFePO4 o pojemności 15000mA. Do tego BMS za kilka, kilkanaście złotych, dioda zenera, trochę kabelków i masz powerbanka pracującego ładnie w samochodzie.

Kiedyś poważnie rozważałem ten pakiet jak jeszcze samochód pokonywał codziennie długie odcinki, zresztą mamy na myśli chyba ten sam sklep, ale jest jeden problem.
Musiałbym mieć w chwili obecnej takie dwa pakiety, aby podmieniać je w samochodzie i ładować w domu, ponieważ przestoje samochodu czasem są 3-4 dni, a odcinki pokonywane są naprawdę stosunkowo krótkie, aby doładować taki pakiet w samochodzie, w tym momencie koszty niestety rosną x2.

Odpowiedz
@michal
może rozwiązanie pośrednie - jeden pakiet LiFePo4 15000mA w instalacji samochodu + dodatkowych Lion (składany z 2900mA) przełączane wg uznania. Za jakiś czas, w miarę możliwości, rozbudowujesz do pakietu 4S2P (czyli 30000mA).
Co do krótkich odcinków. Zakupy itp. gdzie małżonka mnie ciąga, to parkuję tak, aby przynajmniej kilka minut postać na włączonym silniku (wiem nie można Smile ). Aku jest "spokojniejszy" a i powerbank swoje dociąga.

PS. odnośnie kosztów, w których małżonka była hamulcowym, to po 2 incydentach pod blokiem (porysowana karoseria oraz przebite opony, na szczęście w starym mondku) dało radę kupić to i owo.

Odpowiedz
(07-07-2020, )deltoro napisał(a): @michal
może rozwiązanie pośrednie - jeden pakiet LiFePo4 15000mA w instalacji samochodu + dodatkowych Lion (składany z 2900mA) przełączane wg uznania. Za jakiś czas, w miarę możliwości, rozbudowujesz do pakietu 4S2P (czyli 30000mA).
Co do krótkich odcinków. Zakupy itp. gdzie małżonka mnie ciąga, to parkuję tak, aby przynajmniej kilka minut postać na włączonym silniku (wiem nie można Smile ). Aku jest "spokojniejszy" a i powerbank swoje dociąga.

PS. odnośnie kosztów, w których małżonka była hamulcowym, to po 2 incydentach pod blokiem (porysowana karoseria oraz przebite opony, na szczęście w starym mondku) dało radę kupić to i owo.
Propozycja dosyć ciekawa, warta rozważenia, małego klina mi wbiłeś, jest nad czym myśleć, ale zawsze warto mieć kilka opcji do rozważenia niż żadnej.

Odpowiedz
Ja ciągnę inny temat - nie mogę mojego powerbanka na 100% doładować. Testowałem różne przetwornice, boostery dc-dc i doopa. Z moich 10000mA max. mogę 24h nagrywania wyciągnąć, zamiast prawie 40.

Odpowiedz
@pizdys ok, wydawało mi się że ogólnie lifepo4 są tak chemicznie zrobione, że nie mogą wybuchać ani tworzyć zagrożenia nigdy, w jakichkolwiek warunkach.
Cytat:"W czasie badań nie zanotowano wybuchu ani pożaru, a elementy konstrukcyjne ogniwa
ulegały destrukcji przez nadtopienie na skutek wysokiej temperatury. Wydzielany gaz nie stanowi zagrożenia wybuchowego
ani nie stanowi zagrożenia dla obsługi i serwisu."

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bw...enstwo.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_ir...ery#Safety

Cytat:No lithium remains in the cathode of a fully charged LiFePO4 cell. (In a LiCoO2 cell, approximately 50% remains.) LiFePO4 is highly resilient during oxygen loss, which typically results in an exothermic reaction in other lithium cells.[11] As a result, LiFePO4 cells are harder to ignite in the event of mishandling (especially during charge). The LiFePO4 battery does not decompose at high temperatures.[17]
Viofo A129 PRO DUO 4K + 1080p [Novatek NT96685 + IMX317 + IMX291]

Odpowiedz
ciekawy film przedstawiający bezpieczeństwo baterii.
https://www.youtube.com/watch?v=Qzt9RZ0FQyM

@deltoro gdzie znalazłeś tanie lifepo4 15Ah?

I jeszcze jedno pytanie, robicie takie przeróbki instalacji elektrycznych w swoich samochodach?

Bo to jest coś czego u siebie się boję, zwłaszcza jak mam gaz w bagażniku.
Prowadzenie dodatkowych kabli, które przy wypadku mogą zrobić zwarcie zwiększa chyba ryzyko zapłonu.

Odpowiedz
(07-07-2020, )horekun napisał(a):
@deltoro gdzie znalazłeś  tanie lifepo4 15Ah?

nie wiem czy tanie, ale teraz bym je kupił w miejsce 10Ah - +200PLN na komplecie
https://www.bto.pl/produkt/41644/headway...ah-lifepo4

Odpowiedz
@pizdys z tymi bateriami lto też nie jest tak super bo mogą oddać 85% energii
https://youtu.be/p1xildSl4Hk?t=446

w sumie jedyna chyba przewaga nad lifepo4 to szybkość ładowania.
Ale dla naszych celów tutaj, jeśli chodzi o kamery to nie ma to aż tak olbrzymiego znaczenia.

Powiedzmy przy akumulatorze 30Ah można go spokojnie naładować prądem 1C. (czyli będzie się ładował godzinę).
Starczy to przy dwóch kamerach a129 duo na około 4dni ciągłej pracy.
1000 takich użyć to 4000dni = około 11 lat.

Odpowiedz
(07-07-2020, )horekun napisał(a): @pizdys z tymi bateriami lto też nie jest tak super bo mogą oddać 85% energii,...

zgadza sie wspominalem o tym w wadach LTO tutaj, jednak wraz z rozwojem LTO straty sa coraz mniejsze

http://www.autowrzuta.pl/showthread.php?...#pid273436

Odpowiedz
(01-05-2020, )skansen napisał(a): Możliwe, że power bank nie był do końca naładowany a aplikacja pokazywała błędnie, że było 100% .

Sprawdź woltomierzem na złączu (wyjściu) Cellinka czy zasilanie przełącza się po uruchomieniu samochodu.

Możliwa jest też usterka Hardwire Kit. Podłącz Hardwire Kit do instalacji samochodu (z pominięciem Cellinka) i zobacz czy kamerka będzie prawidłowo przełączać się między trybami.

Witam Wszystkich ponownie,
Mam podobny problem z cellinkiem neo 9, sprzęt dojechał nowy tydzień temu ze stanem baterii 33%, podłączyłem i naładował się do pełna tylko bez podłączania kamerki /teraz jest 100% w apce/ ale po podłączeniu Viofo Hardvire kit acc (hk3) kamera po zgaszeniu silnika nie przełącza się w tryb parkingowy tylko się wyłącza /gaśnie ekran, przez chwilę świecą się wszystkie diody, następnie dioda od zasilania zaczyna migać i kamerka się wyłącza tak jak to jest gdy nie ma zasilania-na włączonym zapłonie działa/. sprawdziłem samą kamerę na Hardvire kit podłączonym na krótko do aku i wszystko działa /przełącza się w trym parkingowy po ok 1,5 m/. Sprawdziłem kable wszystkie mają sygnał żaden nie przerwany, sprawdziłem na wyjściu napięcie na wyłączonym zapłonie i na żółtym przewodzie jest prawie 14v a na czerwonym 0, po właczeniu zapłonu na obu jest napięcie 13-14 v. przełącznik na neo ustawiony na high. Apka pokazuje Charging (V/A)-0,0V/12,0A; Output (V/A)-14,1v/0,0A; Full charging time 0, usable time 0.
Podłączenie cellinka plus do aku z bezpiecznikiem 40A z zestawy, minus do uziemienia od aku, zielony po bypassie do skrzynki bezpieczników z bezpiecznikiem 10a gdzie napięcie po zapłonie bezpiecznik od czujników, wyjściowe do kamerki po kolorach. Samochód Corolla 2.0 hybryda w bagażniku aku i skrzynka bezpieczników Ma ktoś jakiś pomysł czy oddać na gwarancji?
 Dzięki za pomoc

(01-05-2020, )skansen napisał(a): Możliwe, że power bank nie był do końca naładowany a aplikacja pokazywała błędnie, że było 100% .

Sprawdź woltomierzem na złączu (wyjściu) Cellinka czy zasilanie przełącza się po uruchomieniu samochodu.

Możliwa jest też usterka Hardwire Kit. Podłącz Hardwire Kit do instalacji samochodu (z pominięciem Cellinka) i zobacz czy kamerka będzie prawidłowo przełączać się między trybami.

Witam Wszystkich ponownie,
Mam podobny problem z cellinkiem neo 9, sprzęt dojechał nowy tydzień temu ze stanem baterii 33%, podłączyłem i naładował się do pełna tylko bez podłączania kamerki /teraz jest 100% w apce/ ale po podłączeniu Viofo Hardvire kit acc (hk3) kamera po zgaszeniu silnika nie przełącza się w tryb parkingowy tylko się wyłącza /gaśnie ekran, przez chwilę świecą się wszystkie diody, następnie dioda od zasilania zaczyna migać i kamerka się wyłącza tak jak to jest gdy nie ma zasilania-na włączonym zapłonie działa/. sprawdziłem samą kamerę na Hardvire kit podłączonym na krótko do aku i wszystko działa /przełącza się w trym parkingowy po ok 1,5 m/. Sprawdziłem kable wszystkie mają sygnał żaden nie przerwany, sprawdziłem na wyjściu napięcie na wyłączonym zapłonie i na żółtym przewodzie jest prawie 14v a na czerwonym 0, po właczeniu zapłonu na obu jest napięcie 13-14 v. przełącznik na neo ustawiony na high. Apka pokazuje Charging (V/A)-0,0V/12,0A; Output (V/A)-14,1v/0,0A; Full charging time 0, usable time 0.
Podłączenie cellinka plus do aku z bezpiecznikiem 40A z zestawy, minus do uziemienia od aku, zielony po bypassie do skrzynki bezpieczników z bezpiecznikiem 10a gdzie napięcie po zapłonie bezpiecznik od czujników, wyjściowe do kamerki po kolorach. Samochód Corolla 2.0 hybryda w bagażniku aku i skrzynka bezpieczników Ma ktoś jakiś pomysł czy oddać na gwarancji?
 Dzięki za pomoc

Załączone pliki
.png   Screenshot_20200802-104126.png (Rozmiar: 371.09 KB / Pobrań: 203)

Odpowiedz
Nizej masz pelny opis dzialnia sygnalu ACC OUT +12V i kiedy on jest podawany do kamery (aktywujac tryb parkingowy):

Co musisz zrobic:
1) NEO9 laduje sie jak na wydzielonym zielonym przewodzie pojawi sie +12V (czyli kiedy samochod odpali)
2) w tym samym czasie sygnal jest bezposrednio podawany do pinu ACC (aktywujacego tryb parkingowy) jest opczywiscie dioda blokujaca oraz 2A bezpiecznik PTC.
3) podlaczajac sygnal Viofo ACC do samochodu (po zaplpnie) tryb parkingowy tez sie aktywuje.

jak widac na obrazku nie ma tu zadnej magii:
sygnal wejsciowy trafia na wyjscie dokladnie z zielonego przewodu aktywujacego ladowanie, chodzi o ten zielony przewod jak w Cellinku PRO 15A:

[Obrazek: https://i.imgur.com/rYID4kh.jpg]

[Obrazek: https://i.imgur.com/ysuHnsJ.jpg]

[Obrazek: https://i.imgur.com/h4oXsS5.jpg]

prawidlowe polaczenie Viofo HW z Cellinkiem B6/B7/NEO6/NEO9/PRO

Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź.
Problem został rozwiązany i okazał się bardzo prosty. Z podłączeniem do aku i skrzynki bezpiecznikow było ok, ale kable wychodzące z kostki cellinka mają po kolorach inne oznaczenia niż od viofo kit. W celinku B+ jest żółty a acc czerwony, w viofo z kolei jest tak jak to ogólnie przyjęte w kolorystyce czerwony +, a żółty acc. Więc nalezalo połączyć czerwony z żółtym i sprawa, załatwiona. Wszystko działa.

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka

Jaki najlepiej dać bezpiecznik na bypassie zielonego kabla od cellinka, na zdjęciu widzę żółty czyli 20. Musi być taki, nie może być mniejszy?
No i jeszcze jedna kwestia czy cellink n9 musi być na płasko położony czy może być na boku?

Odpowiedz
(03-08-2020, )debki4 napisał(a): Jaki najlepiej dać bezpiecznik na bypassie zielonego kabla od cellinka, na zdjęciu widzę żółty czyli 20. Musi być taki, nie może być mniejszy?
No i jeszcze jedna kwestia czy cellink n9 musi być na płasko położony czy może być na boku?

1) Wystarczy 0.5A bezpiecznik przy skrzynce na zielonym kablu (tam nie ma zadnych obciazen).
2) Cellink powinien lezec plasko, napisami zgodnie jak na obudowie (wazne).

Odpowiedz
(03-05-2020, )Ted13 napisał(a):
(03-05-2020, )pizdys napisał(a): @Ted13, musisz zlokalizowac bezpiecznik ktory daje zasilanie tylko i wylacznie kiedy silnik jest odpalony, w przeciwnym razie uzywanie mija sie z celem, bo on sam stopniowo bedzie degradowac Twoj akumulator.

Mozliwe bezpieczniki ktore mozesz uzyc:
Heated seats
Heated stering whel
Heated front windscreen
Heated rear windscreen

Opcjonalne systemy (ktorych nie masz), np:
Active Cruse Control,

Wez pod uwage ze wszystkie podgrzewane systemy działają tylko kiedy dziala silnik (laduje alternator), i pomimo ze mogloby to dzialac nawet 5min po zgaszenie to zaden producent nie drenuje akumulatora na postoju zadnym mozliwym / wygodnym systemem.

Akumulator samochodowy jest bardzo slaby i niezdatny do podtrzymania niczego, z ledwoscią radzi sobie z odpaleniem silnika zimą, a juz w ogole bedąc obciązonym np Celliniem.

Dzięki @pizdys, w takim razie jeszcze poszukam - podgrzewanie siedzeń i aktywne zawieszenie są zasilane po zgaszeniu, ogrzewanie szyby to bezpiecznik innego typu (MCase) - pozostają mi chyba 3-4 opcje ktore sprawdzę w takim razie Smile
A już myslalem ze mam to z głowy Sad

Panowie - podłączenie wg Waszych wskazówek udało się na wiosnę i kilka miesięcy działało bez zarzutu... Jednak od piątku kamera nie działała i odkryłem ze stopił mi się bezpiecznik w przejściówce...  Angry  Exclamation

Był to bezpiecznik z kompletu bezpieczników za 10 z Allegro, 20A  - czy za "mały", czy po prostu kiepski? czy ja coś mogłem źle podłączyć? 

[Obrazek: https://i.ibb.co/WvhXSZH/IMG-20200816-111325.jpg]

Odpowiedz
Bezpiecznik graniczyl z pradem plynącym w obwodzie, dlatego sie grzał zamiast sie przepalić... wymien bezpiecznik na lepszy 20A (prawdziwy 20A) lub wstaw 25A (ktory wytrzyma 15A)... bo ten na zdjeciu wykonany lub wyciety jest tak, ze nie utrzymuje pradu w nim plynącego i tworzy straty w postaci ciepła.

Odpowiedz

Skocz do: