Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Holowanie a przegląd/badanie techniczne w świetle prawa 2016
#1
Witam zainteresowanych,
Dzwoniłem dziś do uprzejmego pana Artura Kołodzieja (81 535 48 58) z lubleskiej drogówki. Doszliśmy wspólnie do konkulzji że jeśli nawet jedno koło pojazdu holowanego dotyka szosy/ziemi/jezdni to bierze udział w ruchu drogowym na zasadach 'samodzielnego' pojazdu, więc musi posiadać przegląd techniczny. Nie potrafił jednak sprecyzować którymi punktami ustawy Prawo o ruchu drogowym należy się sugerować aby taką interpretację uzyskać.

Dla porównania wypowiedzi z innych forum:
z 2000 r :"Udalo mi sie pogadac z jednym polucjantem i juz wszystko wiem. Przede wszystkim musi byc OC aby wogole mozna bylo zabierac sie za holowanie. Jesli auto ma wazny przeglad to mozna ciagnac na lince, jezeli nie to musi byc to hol sztywny. Pomijam juz fakt, ze auto musi miec wszystkie kola no i czasem mrugnac swiatelkami Wink "

z 2016r :"Badanie techniczne pojazdu holowane nie jest elementem istotnym i potrzebnym podczas holowania pojazdu. Policja (konsultowane z WRD) potwierdza tą informację.

Więc interpretacje kolidują z doświadczeniami. :ojej2: I tak naprawdę nadal nie wiadomo czy można i jeśli tak to w jaki sposób. Jako ciekawostkę dodam że w jednym z krajów UE jest dozwolone holowanie 'uprzężą' mocowaną za wahacze pojazdu holowanego i hak pojazdu holującego pod warunkiem że pojazd holowany ma zamontowaną z tyłu tablicę z oświetleniem podłączonym do pojazdu holującego i tablicę rej. pojazdu holującego na niej.

Pytanie brzmi: Z których punktów ustawy interpretować czy można holować pojazd bez badania technicznego i w jaki sposób?
Pozdrawiam Smile
 
Odpowiedz
#2
dolchus napisał(a):czy można holować pojazd bez badania technicznego i w jaki sposób?
Podejrzewam, że chodzi ci o legalne holowanie - cel nieważny.. W/g mnie - nie wolno tak samo jak jeździć bez wbitych badań do DR..
W życiu -> zapinam i ciągnę.. Chyba, że stać mnie na lawetę lub stan techniczny wyklucza holowanie w tradycyjny sposób..
Adekwatnie się jeździ autem bez ważnego OBT do czasu kontroli.. Tak robiłem z jednym autem - za zabranie DR się nie płaci, trzy lata bez przeglądu - 3 stówki na plus !!! Czasem warto..
 
Odpowiedz
#3
Jasna sprawa że niedozwolonie nie oznacza niemożliwe Big Grin
Założenie jest takie: duże ryzyko kontroli, najmniejsze koszty transportu sprawnego pojazdu do SKP, aktualne OC, brak przeglądu.
Króry punkt ustawy PORD mówi że można lub nie można holować tj ciągnąc za sobą inny pojazd bez badania technicznego? (Wiezienie na lawecie to chyba lawetowanie (??)) Chodzi o to że interpretacje są różne nawet wśród policjiantów z drogówki :ojej2:
 
Odpowiedz
#4
Eragon napisał(a):
dolchus napisał(a):czy można holować pojazd bez badania technicznego i w jaki sposób?
Podejrzewam, że chodzi ci o legalne holowanie - cel nieważny.. W/g mnie - nie wolno tak samo jak jeździć bez wbitych badań do DR..
W życiu -> zapinam i ciągnę.. Chyba, że stać mnie na lawetę lub stan techniczny wyklucza holowanie w tradycyjny sposób..
Adekwatnie się jeździ autem bez ważnego OBT do czasu kontroli.. Tak robiłem z jednym autem - za zabranie DR się nie płaci, trzy lata bez przeglądu - 3 stówki na plus !!! Czasem warto..

Jak będziesz miał kolizje i policja, albo ubezpieczyciel stwierdzą, że to Twoja wina, bo jechałeś niesprawnym pojazdem to będzie trochę więcej na minus. Badań nie masz, więc bronić się będzie ciężko. Ja uważam, że znam stan mojego pojazdu bardzo dobrze, a i tak PT robie ... niestety pieczątka musi być.
 
Odpowiedz
#5
Art. 38 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
 
Odpowiedz
#6
O tych informacji własnie szukałam
 
Odpowiedz
#7
Nie musi mieć OC jeśli jest holowane: Art. 37 pkt. 1 i 3 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych(...)

Nie musi mieć badania technicznego (musi za to spełniać pewne warunki techniczne), aby mogło być holowane: Art. 31 Ustawy Kodeks drogowy prawo o ruchu drogowym

Nie doszukałem się, aby z mocy przepisów szczególnych, były wyjątki od podanych powyżej przepisów.
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości